Znaczenie sensu dla uczenia się i pamiętania

Psychologowie rozpoznają kilka zasad, które mogą nam pomóc w nauce i efektywnym wykorzystaniu pamięci. Wśród tych zasad jest kilka, które wydają się być szczególnie istotne: znaczenie, organizacja, skojarzenia, wizualizacja, uwaga.

Chciałabym skupić się na roli, jaką ma znaczenie dla uczenia się i zapamiętywania. Dlaczego, bo kiedy musimy wybrać hasło lub tajny kod, wybór często kończy się znaną datą urodzenia? Dlatego, że data urodzenia ma dla nas jakieś znaczenie i dlatego łatwiej ją zapamiętać a później przypomnieć sobie niż losową kolejność cyfr. Jeśli znaczenie może nam pomóc zachować informacje, co możemy zrobić, gdy chcemy dowiedzieć się czegoś, coś jest, przynajmniej pozornie, bezsensowne?

Pomyśl o numerze telefonu, ale także wymyśl słowo, które nie ma swojego odpowiednika w znanych ci językach obcych. W pierwszym przypadku liczba jest z pewnością bez znaczenia, w drugim przypadku słowo jest bezsensowne dla nas, ponieważ brakuje nam wiedzy, aby nadać mu znaczenie.
pinpad
W obu przypadkach możemy poprawić naszą zdolność do zapamiętywania nowych danych poprzez nadanie im sensu. Na przykład, jeżeli chcemy zapamiętać pin do karty to zapamiętajmy jaka figura geometryczna powstaje z połączenia liniami cyfr naszego pinu. Potem wystarczy zapamiętać pierwszą cyfrę.

W przypadku słowa w języku obcym możemy pomyśleć o słowie, które ma podobny dźwięk w naszym ojczystym języku, a następnie za pomocą wizualizacji dołączyć do niego sens. Możemy również znaleźć rym z nowym słowem, aby nadać mu jakiś sens albo możemy nauczyć się tego słowa jako części zdania, w tym przypadku nieznane słowo miałoby znaczenie, ponieważ byłoby osadzone w zdaniu, które ma znaczenie. To jest powód, dlaczego uważam, że uczenie się nowego słownictwa za pomocą fiszek z pojedyńczym słowem jest mniej efektywne niż nauka słówek w zdaniach. Podsumowując, główną ideą jest to, że jeśli chcesz poznać nowe informacje, to pomocne jest, by informacje te uczynić tak znaczącymi, jak tylko można. Jest to miejsce, w którym można użyć swojej kreatywności, aby udoskonalić swoją naukę.

Kasia

One thought on “Znaczenie sensu dla uczenia się i pamiętania

  1. Dzisiaj kupiłam i zaczynam naukę. Dam wszystkim znać jak mi idzie .Mam nadzieję, ze to nie lipa ,a mój sukces. Do usłyszenia. Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych
    wika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *