Najpierw słówka, później gramatyka

Nauka języka obcego nigdy nie jest łatwa ale przy odrobinie determinacji i systematyczności można osiągnąć pożądany efekt. Jest co najmniej kilka metod nauki języków obcych, większość z nich kładzie spory akcent na prawidłowe używanie języka czyli poza znajomością słówek wymaga dobrego opanowania gramatyki języka obcego i najczęściej na gramatykę nastawione są wszystkie kursy i szkolenia. To jest ważne ale uważamy, że nie najważniejsze.

Na co komu przyda się doskonała znajomość gramatyki gdy posiadany zestaw słów jest mały. Na podstawie własnych obserwacji i doświadczeń zauważyłem, że największym problemem w nauce języka jest przełamanie oporu przed jego użyciem w prawdziwym życiu. Obawa, że druga strona nas nie zrozumie, że mówimy niegramatycznie, itp.

Jak często będziemy rozmawiać z rodowitym anglikiem? Częściej mamy okazję rozmawiać z osobami z poza Anglii, a dla tych osób ważniejsze od gramatyki jest zrozumienie słów i myśli, którą chcemy przekazać. W takich sytuacja gramatyka nie ma tak wielkiego znaczenia jak próbuje nam się wszystkim wmówić.

Moim zdaniem tylko Anglicy są na tyle leniwi językowo, że oczekują od rozmówcy używania poprawnej formy gramatycznej. Dla pozostałych nacji ważniejsze jest co chcemy powiedzieć niż jak to mówimy.Jeżeli naukę rozpoczniemy od gramatyki to szybko polegniemy gdyż zamiast się skupiać na sednie zdania będziesz się zastanawiał jak to poprawnie powiedzieć. A i sama nauka będzie nudna i monotonna. Jak poznasz język na podstawie samych słów to w sposób naturalny w pewnym momencie nauki sam zaczniesz interesować się gramatyką.

Dlatego chcę przedstawić kilka wskazówek jak można rozpocząć naszą przygodę z nauką języka obcego. Przede wszystkim wykorzystujmy nasze otoczenie, uczmy się tak dużo słówek jak to jest możliwe  i nazywajmy w myślach lub na głos (nauka języków obcych zawsze powinna odbywać się na głos) wszystkie przedmioty i czynności z którym się spotykamy.

Prosty i skuteczny sposób to nalepić na wszystkich przedmiotach karteczki z ich nazwami w języku obcym oraz utworzyć swój własny kurs zawierający te przedmioty i czynności w celu ćwiczenia wymowy – tym sposobem zanim zaczniesz poprawnie wymawiać te nazwy i już będziesz myśleć w języku obcym o przedmiotach, które widzisz. Dodawaj do kursu wszystkie ciekawe słówka, które napotkałeś/napotkałaś podczas dnia tym sposobem uczysz się najbardziej potrzebnych Ci słówek i dzięki zebraniu ich w swoim kursie masz do nich szybki dostęp i możesz je utrwalać w dowolnym momencie dnia.

Im szybciej zaczniesz wykorzystywać poznany zakres słów tym lepiej. Staraj się czytać proste teksty w języku obcym. Ucz się każdego słowa, które napotkasz w tekstach. To szybko przyniesie efekty w postaci lepszego rozumienia tekstów. Proponuję nasz bezpłatny kurs 1000 najpopularniejszych słów w języku angielskim, zawierający jak nazwa wskazuje najbardziej potrzebne słówka.

Kolejnym krokiem w naszej edukacji jest znalezienie sobie rozmówcy aby móc w praktyce wykorzystać znajomość naszego języka. W internecie można znaleźć mnóstwo osób chętnych do pisania lub rozmawiania przez komunikatory w dowolnym języku obcym i na dowolnym poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *